Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

Uluslararası Karayolu taşımacılığı dünyanın bilinen en eski taşıma yollarındandır. Eskiden İpek yolu ve Baharat yolu denen güzergâhlarda kervanlar vasıtasıyla kara yolu taşımacılığının ilk örnekleri verilmiştir. Önceleri deve katır ve at sırtında taşınan mallar artık kara yolunda kamyonlar ve tırlar vasıtasıyla taşınmaktadır. Ülkemizde son yıllarda karayollarının modernize edilmesi ve çift yolların yapılması taşıma sürecini kısaltırken yol emniyetini de arttırmıştır. Ülkeler arası ticaret geliştikçe de Uluslararası Karayolu taşımacılığı önem kazanmıştır.

Uluslararası Taşımacılık Tecrübe ister

Uluslararası yük ve eşya taşıma hizmeti yurtiçi nakliyat gibi değildir, profesyonel kadro ve bilgi ve teknoloji birikimi gerektirir. Yabancı ülkelere seyahat edecek olan şoförlerin yabancı dil bilmesi en önemli gerekliliktir. Gümrük kapılarında ve yükün boşaltılacağı veya teslim alınacağı yerlerde kusursuz iletişim kurabilmelidir. Aynı zamanda uzun yol tecrübesine sahip her türlü aksilik durumunda önce kendi sağlığını ardından aracının emniyetini sağlayacak donanıma sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kullandığı aracın her türlü uluslararası geçerli sertifikası ve teknolojik donanımı olmalıdır. Uluslararası Karayolu Taşımacılığı hizmetinde GPS takip cihazları araçların takibinde büyük önem taşımaktadır.

Emniyetli taşıma emniyetli yükleme ile başlar

Emniyetli bir Uluslararası Karayolu Taşımacılığı için ilk alınması gereken tedbir malların emniyetli şeklide yüklenmesidir. Olası her türlü hava koşulunda malların zarar görmeden karşı tarafa ulaştırılması için yüklemenin dengeli yapılması gerekir. İster parça eşya olsun istersen sandıklanmış eşyalar olsun yüklemenin ağırlık merkezi doğru hesaplanarak aracın orta merkezine yerleştirilmesi gerekir. Yerleştirme işleminde sonra malların sıkıca sabitlenmesi uluslararası nakliye esnasında kaymaları ve devrilmeleri engelleyecektir. Araçlarımızda yükleme ve yükleme sonrası olası tüm risklerden korunmak için en üst düzeyde tedbirler alınmakta ve malların su, nem, sıcak, soğuk, dolu vs. gibi etkenlerden zarar görmemesine azami dikkat edilir.

Uluslararası Sigortalı Taşımacılık

Ülkeler arası taşıma hizmetlerinde sigortalama zorunlu kılınmıştır. Malların yüklenme sürecinden itibaren boşaltılmasına kadar geçen süreç içerisinde mallarınız sigorta kapsamındadır. Uluslararası Karayolu Taşımacılığı sürecinde yükleme işlemi gerçekleştikten sonra gümrükleme ve mühürleme yapıldığında varış noktasına kadar hiçbir noktada mallarınıza herhangi bir şey olmaz. Sigorta poliçelerinizde beyan ettiğiniz miktarlar baz alındığından dolayı mallarınızın olası hasarlar ve risklerden korunması için doğru rakamların bildirilmesi mal sahibinin zararının tamamının tazmini için hayati önem taşımaktadır.